krátky popis banneru
včelařská prodejna
 Kontakt
Doležalův med
  Polizy 9
  50327   Lhota pod Libčany
  +420 774 153 490
  +420 605 222 286
 

QR code
KONTAKT
Tekutý včelařský oblek
Profi včelařské oblečení
Varroa Controller, léčení
Včelařský areál, kurzy pro včelaře, medobraní
3/5
QR code

Perga, Ambrosie, Pokrm bohů

  • Přidáno: 05.01.2020   |   650 čtení / zobrazení

Perga, Ambrosie, Pokrm bohů

Rozdílů mezi rouskovým pylem a pergou je několik, asi nejhlavnější je ve způsobu zpracovaní pylu. Pylové zrnko je včelami do plástu udusáváno spolu s enzymy, probiotickými bakteriemi a kvasinkami, které později pomáhají jeho narušení.  Pyl perga přitom slouží k výrobě mateří kašičky, což je samo o sobě důkazem, že jde o kvalitnější produkt

Použití pergy:

Perga je přímo stravitelná, není potřeba aby nastal proces fermentace. Využitelnost látek pergy je přibližně 4x větší než u rouskového pylu.

- podporuje organizmus k rychlé obnově duševní a fyzické síly
- pomáha při rekonvalescenci po vyčerpávajících chorobách a po operacích
- příznivě působí na psychiku člověka a při vyčerpanosti
- působí příznivě na snížení vysokého tlaku
- má příznivé až vysoké účinky u chorob jaterních v kombinaci s medem a mateří kašičkou

Dávkování: Pyl perga je možné užívat přímo. Doporučuje se 1–2 kávové lžičky denně. Při vážném onemocnění a těho-
tenství je však třeba nejprve konzultace s lékařem. 100g včelího pylu perga je cca na 20–21 kávových lžiček, vydrží tedy přibližně 3 týdny při dávkování jedna kávová lžička denně.

Obsah balení 50g  Cena 119 Kč
Na naše produkty jsi můžete zakoupit také přes e-shop 

Perga / Plástový pyl nazývaný také včelí chléb: Rozdílů mezi rouskovým pylem a pergou je několik, asi nejhlavnější
je ve způsobu zpracovaní pylu. Pylové zrnko je včelami do plástu udusáváno spolu s enzymy, probiotickými bakteriemi
a kvasinkami, které později pomáhají jeho narušení.  Pyl perga přitom slouží k výrobě mateří kašičky, což je samo o sobě důkazem, že jde o kvalitnější produkt, v zásadě včelami zpracovanou původní surovinu. Podstatné ale je, že perga je pro člověka mnohem snáze stravitelnější, využitelnější a také znamená nižší riziko alergické reakce na pyl jako takový. Využitelnost látek pergy je přibližně 4x větší než u rouskového pylu.

Včelí pyl perga obsahuje 20–49% bílkovin (včetně všech esenciálních aminokyselin), 25–48% jednoduchých i
složených cukrů, 3–14% tuků, dále hormony, enzymy a minerální látky. Z nejdůležitějších se uvádí vitamíny skupiny B, vitamín C, D, E a karoteny. Významný je obsah vitamínu B12 (který je často nedostatkový v jídelníčku vegetariánů a veganů). Zastoupené jsou i důležité stopové prvky – železo, zinek, měď i další. Z minerálů je zajímavý ideální poměr fosforu s vápníkem, ale i ostatní minerály – hořčík, draslík nebo síra. Perga podporuje organizmus k rychlé obnově duševní a fyzické síly, zvláště v rekonvalescenci po vyčerpávajících chorobách a po operacích. Oceňují ho také sportovci. Preventivně ho lze užívat jako doplněk stravy v době zvýšené psychické nebo fyzické zátěže, působí příznivě na vývoj dětského organismu, přispívá k regeneraci vlasů a nehtů. Perga je bohatým zdrojem vitaminů a enzymů, antioxidantů, posiluje organismus a imunitu. Má blahodárné účinky na hormonální aktivitu, je využíván také při menopauze, podporuje životní vitalitu a energii, je příznivý pro činnost zažívací soustavy, pomáhá proti únavě, má
pozitivní vliv na duševní stav.

Dávkování: Pyl perga je možné užívat přímo. Doporučuje se 1–2 kávové lžičky denně. Při vážném onemocnění a těho-
tenství je však třeba nejprve konzultace s lékařem. 100g včelího pylu perga je cca na 20–21 kávových lžiček, vydrží tedy přibližně 3 týdny při dávkování jedna kávová lžička denně.


Přírodní síla včelích produktů – I. / článek z časopisu Včelařství rok 2019


Včelí produkty jsou velice vzácným zbožím, které člověk využíval odedávna. Nejdříve je získával od divoce žijících včelstev, později se začal učit včelařit. Proč? Právě kvůli včelím produktům. I když hlavní význam včel spočívá v jejich opylovací činnosti. V minulosti byly všechny včelí produkty široce využívány, s rozvojem moderní medicíny a syntetických léčiv se jaksi zapomnělo na staré a osvědčené potraviny či léčiva, které nám nabízí sama příroda a síla v ní.


„Zdraví máme je jedno,“ pravil klasik. A měl pravdu. Naše zdraví je v dnešní době nepřetržitě vystavováno nástrahám běžného světa, stresovým situacím i bezprostřední konfrontaci s vědomě i nevědomě nemocnými jedinci. Přesto péči o svoje tělo nepřikládáme patřičnou důležitost a špatnými stravovacími návyky svůj stav mnohdy negativně ovlivňujeme. Lidstvo prahnoucí po lepším zdravotním stavu je ochotné utrácet za nefunkční a zastaralé léky obrovské sumy, přitom cesta k lepšímu zdraví vede jinudy. Jak se bránit? Existuje nějaká účinná prevence na zvýšení obranyschopnosti organismu? Jsou na trhu doplňky stravy, které nejsou vyhozenými penězi? Ano jsou! Jedná se osvědčené potraviny či léčiva, které nám nabízí sama příroda. Mezi ně patří právě včelí produkty. Nejznámějším primárním (včela sbírá suroviny v přírodě a přetváří je) včelím produktem je med. Mezi další patři: pyl a propolis. Sekundární včelí produkty (včela je vytváří ve svém těle jako produkty metabolismu) jsou: vosk, mateří kašička a včelí jed. Pyl slouží k rozmnožování rostlin, na to aby se dostal z rostliny na rostlinu, potřebuje rostlina opylovatele. Rostlina produkuje více pylu, než je nezbytně potřeba pro opylení z důvodu lákadla pro opylovatele. Včela přelétává z květu na květ a na její chlupaté tělo  se nachytá pyl. Za letu jej včela nohami otírá a formuje do rousek na zadním páru nohou. Aby vytvořila jeden pár rousků, musí obletět přibližně 80 květů. Vždy navštěvuje květy téhož druhu rostlin – díky tomu je opyluje tím správným pylem. Podle barvy rousků lze určit, kterou rostlinu včela navštěvovala. Velmi účinný pyl je z vrby, ovocných stromů, řepky olejky, kaštanu koňského, kaštanu jedlého, hořčice, ohnice, máku a jetele. Středně účinný pyl je ze slunečnice, lísky, olše topolu, buku, dubu, javoru, pampelišky a chrpy polní. Včelstvo spotřebuje za rok asi 30 kg pylu, přičemž jeden rousek váží přibližně 7 mg. V současné době výnos z medné snůšky kolísá a pyl poskytuje velice zajímavou možnost jak zvýšit rentabilitu včelaření. 


Rozlišujeme několik druhů pylu:

1/ Rouskový pyl:

 Jedná se o tzv. nezpracovaný pyl včelami přenesený na zadních nožičkách. Pro včelstvo znamená květní pyl především bílkovinnou stravu s dostatečným obsahem vitamínů. Umožňuje tvorbu nejen včelího jedu, vosku a tvorbu mateři kašičky, kterou mohou mladušky produkovat jen při pylové potravě. Nejvíce pylu potřebuji rostoucí larvy pro jeho obsah stravitelných bílkovin. Vhodnou dobou pro začátek sběru pylu je půlka dubna. Sběr pylu končí zhruba v polovině srpna před zakrmením včelstev. Důležité ale je nezačít se sběrem pylu u všech včelstev najednou bez ohledu na jejich kondici. Nemá význam vložit pylochyt ke slabému včelstvu a tím ho ještě více oslabit. Včelaře před sběrem pylu často odrazuje obava, že jim může snížit medný výnos. Ano do určité míry sběr pylu medovou snůšku snižuje, ale při silné snůšce se včelstva orientují jen málo na sběr pylu, nejvíce se soustředí na velký přínos nektaru, proto bývá ztráta medu jen minimální.
Možnosti sběru pylu je několik a)  do podmetu se umístí pylochytová deska/mřížka s otvory
b) další možností je česnový pylochyt. 
Ad a) Výhodou podmetového celodnového pylochytu je hlavně to, že je uvnitř úlového dna a zaujímá mnohem větší plochu.
Ad b) Česnový pylochyt se nejčastěji instaluje před česno prvního nástavku a ostatní vstupy do úlu se uzavřou. Včely prolézají přes otvory v mřížce a ztrácí přitom některé rousky s pylem, který padá do zásobníku. Výhodou česnového pylochytu je, že se jedná o zařízení s jednoduchou obsluhou a  včely nepřijdou o všechen svůj pyl, pylochyt zachytí přibližně 1/3 snůšky, umísťuje se pouze na několik dnů.

Když máme pyl sesbíraný, je důležité vyřešit jeho vyčištění a usušení. Sběru pylu se dlouhodobě věnují včelaři na Slovensku, kteří ho dále prodávají, a to buď do výkupu jako krmivo pro čmeláky nebo ho přímo prodávají cílovým spotřebitelům. Pyl je pro člověka zdrojem vitamínu a bílkovin, ale musíme pamatovat na to, že samotné rouskové zrno je pro náš trávicí systém hodně tvrdé, a proto je potřeba před konzumací jeho strukturu narušit. Využitelné je až, když dojde k fermentaci čili zkvašení. Proto je vhodné rouskový pyl zamíchat s medem tak, aby proběhlo mléčné kvašení, zrnka rousků se naruší a tělo pak může v nich obsažené příznivé látky využít. Dávkování: Doporučená denní dávka medu s rouskovým pylem je asi pětadvacet gramů, což jsou tři malé nebo jedna polévková lžíce. Po 2 měsících užívaní je doporučeno udělat přestávku s užíváním  pylu. Pylová zrnka obsahují to nejlepší, co příroda může poskytnout. Nejzajímavější je příznivý vliv na regeneraci jater a prevenci rakoviny. Nikoli po dobu léčby rakoviny, ale až po vyléčení. Pravidelné užívání pylu zlepšuje chuť k jídlu, u obézních snižuje hmotnost zlepšením metabolismu. Zlepšuje střevní těžkosti včetně průjmu, má antibiotický účinek, zlepšuje psychiku, neurastenii, mozkové obtíže, nemoci srdce, zrak, zpevňuje vlasy a cévy, léčí zbytnělou prostatu a akceleruje růst. Nesmíme zapomenout, že pyl jako takový je ovšem také alergen. Je silně hydroskopický, to znamená, že stahuje vlhkost ze vzduchu a tím měkne a může se znehodnotit. Proto je nutné ho hermeticky uzavřít. V současné době pracuji čeští vědci z biologického centra Akademie věd v Českých Budějovicích na výzkumu alternativní možnosti výživy včel sladkovodní zelenou mikrořasou – chlorella.


2/ Perga / Plástový pyl nazývaný také včelí chléb:

Rozdílů mezi rouskovým pylem a pergou je několik, asi nejhlavnější je ve způsobu zpracovaní pylu. Pylové zrnko je včelami do plástu udusáváno spolu s enzymy, probiotickými bakteriemi a kvasinkami, které později pomáhají jeho narušení. Napěchovaná zrnka v plástech jsou utěsněna medem a voskem, čímž je vytěsněn veškerý vzduch, a díky teplu v úlu pomalu začíná kvašení. Tímto procesem dochází doslova k alchymistickým reakcím a výsledkem jsou snadno vstřebatelné živiny. Pyl perga přitom slouží k výrobě mateří kašičky, což je samo o sobě důkazem, že jde o kvalitnější produkt, v zásadě včelami zpracovanou původní surovinu. Podstatné ale je, že perga je pro člověka mnohem snáze stravitelnější, využitelnější a také znamená nižší riziko alergické reakce na pyl jako takový. Využitelnost látek pergy je přibližně 4x větší než u rouskového pylu. 
Možnosti získaní pergy je několik:

a)  přímo ručním vypichováním ze zásobních pylových plástů. Existuje tzv. ruční vypichovač pergy , tenhle způsob získávaní je ale hodně pracný.
b)  Přístrojem po zmražení a vyřezání zásobních pylových plástů, zde je důleźité se zameřit na správné vyčišténí pergy. Dle způsobu čistění může obsahovat zbytky včelího vosku. Včelí vosk není na závadu, používá se i v potravinářském a farmaceutickém průmyslu.
Včelí pyl perga obsahuje 20–49 % bílkovin (včetně všech esenciálních aminokyselin), 25–48 % jednoduchých i složených cukrů, 3–14 % tuků, dále hormony, enzymy a minerální látky. Z nejdůležitějších se uvádí vitamíny skupiny B, vitamín C, D, E a karoteny. Významný je obsah vitamínu B12 (který je často nedostatkový v jídelníčku vegetariánů a veganů). Zastoupené jsou i důležité stopové prvky – železo, zinek, měď i další. Z minerálů je zajímavý ideální poměr fosforu s vápníkem, ale i ostatní minerály – hořčík, draslík nebo síra. Perga podporuje organizmus k rychlé obnově duševní a fyzické síly, zvláště v rekonvalescenci po vyčerpávajících chorobách a po operacích. Oceňují ho také sortovci. Preventivně ho lze užívat jako doplněk stravy v době zvýšené psychické nebo fyzické zátěže, působí příznivě na vývoj dětského organismu, přispívá k regeneraci vlasů a nehtů. Perga je bohatým zdrojem vitaminů a enzymů, antioxidantů, posiluje organismus a imunitu. Má blahodárné účinky na hormonální aktivitu, je využíván také při menopauze, podporuje životní vitalitu a energii, je příznivý pro činnost zažívací soustavy, pomáhá proti únavě, má pozitivní vliv na duševní stav. Dávkování: Pyl perga je možné užívat přímo. Doporučuje se 1–2 kávové lžičky denně. Při vážném onemocnění a těhotenství je však třeba nejprve konzultace s lékařem. 100 g včelího pylu perga je cca na 20–21 kávových lžiček, vydrží tedy přibližně 3 týdny při dávkování jedna kávová lžička denně. 

Mgr. Zuzana Samleková členka redakční rady časopisu Včelařství

    Momentálně není k dispozici žádný komentář

    Přidat komentář