Váha záměrně nepoužívá k dálkovému přenosu změřených hodnot Internet. Nepoužívá proto ani žádný internetový server, na kterém byste jinak byli závislí, a museli tak případně jeho provozovateli platit nějaké poplatky. Současně máte jistotu, že nikdo další nemá přístup k informacím o vašich stanovištích nebo např. o vaší produkci medu. Změřené hodnoty se odesílají pomocí SMS přímo do vašeho mobilu/tabletu, kde se z nich rovnou kreslí grafy.
Váha pracuje automaticky, kdy změřené hodnoty ukládá do své paměti a následně je dálkovým přenosem odesílá. Interval měření lze nastavit od 1 do 24 hodin, interval dálkového přenosu od 1 do 7 dnů, anebo lze nezávisle měření i přenos zcela vypnout. Mobil/tablet přijatá data změřených hodnot zpracuje a zobrazí je ve formě grafů a číselných tabulek.
Opačným směrem, z mobilu/tabletu do váhy, se opět dálkovým přenosem provádí dle potřeby nastavování vah.
Před jejím pořízením doporučujeme předem ověřit, zda je v místě umístění váhy dostatečná síla GSM signálu od některého z mobilních operátorů. Pro ověření stačí odeslat a přijmout, např. sám/sama sobě, v místě váhy z nějakého mobilního telefonu SMS zprávu. Je potřeba si jen uvědomit, že ověřujete toho operátora, jehož SIM kartu máte v telefonu právě vloženu.
Vážit můžete i na více stanovištích současně, přičemž se všechny průběhy hodnot hmotnosti a teploty soustředí na společném grafu, kde je můžete srovnávat. Kombinovat můžete i různá stanoviště, kdy na některých máte umístěnu "Váhu na blízko" a na jiných "Váhu na dálku".
Váha má schopnost posunu nuly měřené hmotnosti, což se označuje jako tzv. "tárování". Proto může zobrazovat přímo hodnotu jen "proměnné hmotnosti", pokud se rozhodnete ji tímto způsobem používat. Proměnná hmotnost představuje zejména glycidové zásoby, pyl a vlastní včelstvo. Váha tak vlastně sama automaticky odečítá neměnnou hmotnost vlastního úlu, která nás při chovu včel nezajímá.
Jediný provozní náklad váhy je pouze cena za odeslané SMS. Pokud chcete sledovat měřené hodnoty denně např. při snůšce, provozní náklad je cena 1 SMS denně. V zimě stačí obvykle 1 SMS týdně, anebo si můžete dálkový přenos pro úsporu nákladů vypnout úplně. SIM karta do váhy stačí ta nejobyčejnější bez mobilních dat.
Váha je vyrobena je z nerezové oceli a má elektroniku ochráněnu tak, aby mohla být celoročně a dlouhodobě umístěna pod úlem ve venkovním prostředí. Váha je zcela bezúdržbová.
Poznámka: V současné době pracujeme na rozšíření vnitřního programu (firmware) váhy o možnost bezdrátového připojení přídavných vah pomocí Bluetooth a přidat tak možnost vážení i více úlů na stanovišti. Jedna zvolená váha s dálkovým přenosem tak zajistí přenos měření do vašeho mobilu/tabletu ze všech vah na stanovišti. Hardwarově jsou na to připraveny všechny váhy řady Apis Digital 501, kdy jako přídavnou váhu půjde použít kteroukoliv variantu váhy řady Apis Digital 501. Pro tuto funkčnost (až bude k dispozici) bude potřeba pouze aktualizovat program ve váze, což si bude moci každý uživatel provést sám, viz. Program pro váhu . Rádi bychom tuto možnost nabídli co nejdříve, odhadem by to mohlo být nejpozději do poloviny tohoto roku (2025).
Parametry
TypApis Digital 501BG
Měřené veličiny hmotnost úlu a okolní teplota
Max. váživost i nosnost 200 kg
Min. přírůstek hmotnosti 0,1 kg
Možnost posunu nuly (tárování )ano
Orientační přesnost měření hmotnosti +-0.5 % z max. váživosti
Orientační přesnost měření teploty +-1 st. C
Šířka420 až 540 mm, nastavitelná
Délka 460 mm
Výška 75 mm
Rozteč středů předních nožiček 370 mm
Rozteč zadní nožičky a spojnice předních 430 mm
Průměr nožiček 29 mm
Hmotnost 4,2 kg
Materiál mechanikynerezová ocel
Pracovní prostředívenkovní
Teplota prostředí -30 až +50 st. C
Max. rel. vlhkost prostředí99 %
Krytí elektronikyI P65
Interval automatického záznamu 1 až 24 hodin, nastavitelný, nebo vypnutí
Interval dálkového přenosu1 až 7 dnů, nastavitelný, nebo vypnutí
Způsob dálkového přenosu dat GSM sítí, pomocí SMS zpráv, přímo do mobilu/tabletu
Elektrické napájení lithiová baterie 3.6V
Provozní výdrž baterie10 let (předpokládaná nezaručovaná hodnota, stanovená na základě údajů výrobce baterie), baterii si můžete sami vyměnit (je v držáku)
Aktualizace firmware váhy uživatele mano
Potřebné vlastnosti mobilu/tabletu Android od 5.0 výše, připojení k GSM síti
Aplikace pro mobil/tablet ApisDigital, ke stažení na www.apisdigital.cz, (Pozn.: aplikace není na Google Play)
Forma dodávky částečně rozložená
Příslušenství Návod k použití
Pro dálkový přenos změřených hodnot váha používá GSM síť. Potřebujete si proto vybrat vhodnou SIM kartu a GSM operátora.
Z důvodu co nejnižších provozních nákladů používá váha k dálkovému přenosu pouze sms zprávy. Službu označovanou jako "mobilní data", tj. připojení k Internetu, váha záměrně nevyužívá. Z preventivních důvodů proto doporučujeme na SIM kartě do váhy mobilní data zablokovat (pokud tuto možnost máte). Za příjem sms zpráv se v tuzemsku neplatí, zpoplatněno je pouze jejich odesílání.
Do 1 sms, je-li na stanovišti připojena 1 váha, se vejde 15 měření. Je-li připojeno vah více, vejde se do 1 sms měření úměrně méně. Váha si sama určuje minimální počet sms, potřebných pro přenesení všech nových (dosud nepřenesených) měření. Pro názornost si můžeme uvést několik praktických příkladů nastavení váhy pro včelařské "léto" a "zimu".
Léto (duben - září, 6 měsíců):
Měření 6x denně, tj. interval 4 hodiny, abyste na hmotnosti úlu viděli denní dynamiku práce včelstva a současně průběh a charakter snůšky, do 1 sms se vejde měření za 2 dny.
Přenos 1x každý den (celkem 183 přenosů), abyste mohli dle potřeby včas přidat nástavky, vytočit, přestěhovat kočovné stanoviště apod.
Případně přenos 1x za 2 dny (celkem 92 přenosů), při potřebě úspory nákladů za přenosy.
Zima (říjen - březen, 6 měsíců):
Měření 2x denně, tj. interval měření 12 hodin, třeba ráno ve 4 hodiny a odpoledne v 16 hodin, abyste si pro informaci zachytili minimální a maximální zimní teploty na stanovišti,do 1 sms se vejde měření za necelých 8 dnů.
Přenos 1x za 7 dnů(celkem 27 přenosů),v úlech obvykle jen plynule ubývají zásoby, proto informování 1x týdně většině včelařů určitě postačuje.
Je zřejmé, že nás zajímají celkové roční náklady. Náklady ale někdy nejsou dány pouze cenou 1 sms a jejich počtem, ale i tím, zda nám GSM operátor tahá z kapes nějaké další poplatky, anebo nás k vyšším výdajům nutí nějakým nepřímým způsobem. Můžete použít buď anonymní SIM kartu s dobíjením kreditu nebo SIM kartu s tarifem na jméno.
Pro SIM kartu s tarifem jsou náklady dány cenou tarifu plus případně cenou 1 sms a jejich počtem nebo případně dalšími pravidly zvoleného tarifu. Pravidla tarifů mohou být konstruována různě, např. neomezené množství sms zdarma v rámci ceny tarifu nebo určitý balíček sms zdarma v rámci ceny tarifu a potom cena za každou sms nebo např. cena tarifu plus cena za každou odeslanou sms apod. Pro tento druh SIM karty si musíte obvykle dojít někam do prodejny zvoleného operátora a uzavřít tam smlouvu na jméno. Operátor vám potom zasílá vyúčtování s fakturou.
Pro SIM kartu s dobíjením jsou náklady dány cenou 1 sms a jejich počtem. Můžete ji koupit např. někde v trafice a nemusíte uzavírat žádnou smlouvu na jméno. Tato karta má obvykle jednu nectnost, že když jí do určité doby (např. 7 nebo např. 12 měsíců) od posledního dobití nedobijete, operátor kartu trvale znefunkční (zruší). Pokud s tím ale budete počítat a dobíjení si trochu promyslíte, nemusí vás to nijak omezovat nebo provoz váhy prodražovat.
Naše tipy na SIM kartu s dobíjením a příklad dobíjení:
Kaktus (používá fyzickou síť T-mobile), cena za 1 sms 1,50 Kč, minimální dobití 50,- Kč, platnost kreditu i karty 12 měsíců od posledního dobití.
Příklad dobíjení (včetně rezervy) pro výše uvedené příklady nastavení, které je rozloženo na 2 části (aby se včas obnovila platnost kreditu i karty):
leden 200 Kč, červenec 200 Kč (nastavíte-li si v létě přenos každý den), anebo
leden 200 Kč, červenec 50 Kč (nastavíte-li si v létě přenos 1x za 2 dny).
Dobíjet můžete zde: https://www.mujkaktus.cz/dobiti-kreditu nebo v mobilní aplikaci "Kaktus".
SazkaMobil (používá fyzickou síť Vodafone), cena za 1 sms 1,50 Kč, minimální dobití 100,- Kč, platnost kreditu 6 měsíců a platnost karty 7 měsíců od posledního dobití.
Příklad dobíjení (včetně rezervy) pro výše uvedené příklady nastavení, které je rozloženo na 3 části (aby se včas obnovila platnost kreditu i karty):
leden 130 Kč, květen 130 Kč a září 130 Kč (nastavíte-li si v létě přenos každý den), anebo
leden 100 Kč, květen 100 Kč a září 100 Kč (nastavíte-li si v létě přenos 1x za 2 dny).
Pozn.: Pro přenosy v létě 1x za 2 dny je skutečná cena za přenosy o něco nižší než dobíjená částka, uplatní se zde ale již minimální výše dobíjení 100 Kč.
Dobíjet můžete zde: https://samoobsluha.sazkamobil.cz nebo v mobilní aplikaci "SAZKAmobil". V samoobsluze i v aplikaci si navíc můžete zobrazit výpis kdy a kam odešla každá jednotlivá sms.
Náš tip na SIM kartu s tarifem:
V současnosti pravděpodobně nejvýhodnější tarif pro náš účel je tarif od O2 s označením "Machine" bez dat, kde je měsíčně paušál 19 Kč plus balíček 120 sms za 50 Kč.
Shrnutí:
V případě SIM karty s tarifem vychází celkové roční náklady na dálkový přenos z váhy o něco vyšší, než v případě SIM karty s dobíjením.
Pokud se nechcete o nic aktivně starat, může pro vás být SIM karta s tarifem vhodnější. Budete mít jistotu, že vám operátor SIM kartu z důvodu nedobíjení nezablokuje, a v případě nastavení úhrad inkasem vše poběží zcela automaticky, bez potřeby vaší aktivní účasti.
Pokud by vám ale nevadilo 2x (nebo 3x) za rok si včas SIM kartu dobít, můžete mít náklady na přenos, oproti SIM kartě s tarifem, přibližně poloviční.
Závěr:
Náklady na celoroční dálkový přenos měření z váhy Apis Digital nejsou vysoké a přínosy jejího používání je bohatĕ vyvažují. V případě SIM karty s dobíjením kreditu jsou tyto náklady zhruba 400 Kč ročně (v případě SIM karty s tarifem přibližně dvojnásobek). Převedeno na včelařské "počty" to jsou podle současných cen 2 (případně 4) sklenice medu ročně.
Aktualizováno: 22.5.2024